O nás
Jsme mladá firma s láskou k modelům letadel se schopností kolmého startu a přistání (zkráceně VTOL, z angl. Vertical Take Off and Landing). Společnost Convertronic s.r.o. založil Ing. Václav Vondrášek při jeho studiích na České zemědělské univerzitě s vidinou zvýšení efektivity dronů používaných pro precizní zemědělství. Líbila se mu myšlenka zvýšení rychlosti, doletu a energetické účinnosti multikoptér a umožnění vertikálního startu a přistání pro okřídlené drony.
Když se rozhlížel po komerčně dostupných produktech s tímto praktickým řešením zjistil, že jsou příliš drahé nebo naopak příliš malé se špatnými letovými vlastnostmi a nemůžou tedy nést monitorovací zařízení. To Václava Vondráška přineslo na začátek jeho cesty vývoje letadla, které mělo mít skvělé letové vlastnosti, dlouhý čas letu, schopnost bezpečně nést profesionální monitorovací zařízení na velké vzdálenosti a uživatelskou přívětivost, kterou nabízí pouze schopnost kolmého startu a přístání.
Prvním krokem byl výběr vhodné letové řídicí jednotky (zkráceně FC, z angl. Flight Controller). Volba padla na starší, ale dostačující jednotku KK2 s open-source firmwarem OAVTOL. Tento FC umožňuje rychlé a flexibilní nastavení jakékoliv konfigurace letadla VTOL zcela bez programování. Václav Vondrášek se tedy mohl pustit do přípravy prvních prototypů.
Po třech letech vývoje postavil a vyzkoušel okolo třiceti letadel se schopností kolmého startu a přistání s různými systémy pohonu, konfigurací a přístupem. Některé se uměly pouze vznášet, jiné uměly pouze padat, ale ostatní uměly i dobře létat. První velkou zastávkou ve vývoji byl model s pracovním jménem Prime, který byl ve visu výborně ovladatelný a měl hladké přechody do letu, při kterém se snadno a přesně řídil. Jedinou vadou byla slabá křídla kvůli otvorům pro tiltory, která při provádění akrobatických prvků ve vyšších rychlostech nezřídka praskala.
Václav Vondrášek už cítil silnou potřebu zúročit léta práce, tak se rozhodl opustit projekt Prime a vydal se cestou jednoduššího a spolehlivějšího konceptu, kde měl zužitkovat všechny dosud nabyté poznatky. Tak vznikl projekt Crosswing, který prošel několika iteracemi, až z něj nakonec vznikla první stavebnice letadla VTOL na světě. Při vývoji letadla Vulture Václav Vondrášek dbal na vysoký stupeň uživatelské přívětivosti, který podle něj představuje snadnou stavbu, minimální komplexnost, snadnou přepravitelnost, výborné letové vlastnosti, odolnost proti pádům a neomezenou opravitelnost. Aby společnost Convertronic mohla splnit poslední bod, rozhodl se prodávat všechny díly včetně kostry také samostatně po celou dobu života společnosti.
V současnosti se firma věnuje dvěma dalším projektům:
- vývoj další modelářské stavebnice většího letadla VTOL,
- vývoj automního modelu letadla VTOL pro průmyslové aplikace ve spolupráci s Českou Zemědělskou univerzitou.
Posláním firmy Convertronic s.r.o. je popularizace, hledání nejlepších řešení a využití letadel se schopností VTOL prostřednictvím vlastního vývoje profesionálních a hobby modelů letadel a jejich využívání pro zemědělské a jiné aplikace.